1990 VOLVO 740 Turbo

Ingvar57

En absolut svensk klassiker, Volvo 740 Turbo från 1990 i lika klassisk röd. Otroligt nog i ett  originalskick! Självklart svensksåld och med 10 ägare genom åren. Mätarställning läser 202030km och bilen kommer i ett gott bruksskick. Mätarställning kan garanteras via carfax och besiktningsprotokoll.

  • Svensk klassiker Volvo 740 Turbo
  • Mätarställning 202030km
  • Välutrustad med bla. skinninredning & A/C

Utrustad med överladdad 2.3-liters fyra på ca. 165hk/265nm kopplad till fyrväxlad manuell låda med overdrive.

Välutrustad med bland annat ABS, A/C, taklucka, dragkrok och skinninredning.

Bilen beskrivs av nuvarande ägare vara i ett bra bruksskick. Några eftermarknads-modifieringar har ej utförts, vilket inte är allt för vanligt på denna modell. Det finns självklart bruksslitage relaterad till ålder och miltal. Bland annat små bucklor på baklucka samt någon mindre på huv och tak. Repor och dörruppslag finns men i en omfattning som är normal.

Höger sparklåda är utbytt samt att bakre delen av vänstra sparklådan har repararerats. Reparationerna ser bra ut. Nuvarande ägade vet ej när detta gjordes. Bilen kan ej beskrivas som rostfri men skicket är överlag bra. Vänster framskärm samt höger framdörr har något skillnad i nyanser. Rutor är i bra skick. På de klassiska turbofälgarna finner vi några små repor men i övrigt i mycket bra bruksskick. Nya sommardäck är monterade på fälgarna.

Interiört i bilen i ett gott bruksskick med tanke på sin ålder och miltal. Märken och liknande från in- och urklivningar i normal mängd. Innertaket behöver bytas ut. I instrumentpanelen finns en torrspricka. Sätesvärme fungerar ej på förarstolen. Fönsterhiss fungerar från förarplats.

Motor beskrivs vara i bra skick. Enligt tidigare ägare ska det vara Volvos Turbo+ system installerat från fabrik. I övrigt helt original motor. Drivlina beskrivs fungera bra. Bromsar likaså.

Senaste besiktning utfördes 2022-10-11.

En absolut klassiker! Röd Volvo 740 Turbo i bra bruksskick.

Exteriör (76 bilder)

Interiör (64 bilder)

Mekanik (50 bilder)

Dokumentation (20 bilder)