2004 SAAB 9-3 2.0T Cabriolet
- SAAB 9-3 cabriolet från 2004
- ca. 10.700 mil på mätaren
- Perfekt sommarcab
Utrustad med 2-liters turbomatad maskin på ca. 205hk/300nm kopplad till 5-växlad automatlåda och framhjulsdrift. 0-100km/h avklaras på under 10 sekunder och toppfart anges till ca. 225km/h.
Interiört är bilen i ett fint bruksskick och materialet har klarat sig väl genom åren. Det grå skinnet är fint i sitt skick men har normalt slitage från- in och urklivningar på t ex. sidostöden. Knappar, reglage och instrumentpanel är allt i fint skick. Dörrhandtag och plastdetaljer är något slitna då ytterlagret lossnat. Ett vanligt problem på flera bilmodeller från början av 00-talet. Dörrlisten är torr och sprucken på passagerarsidan. Vindskydd medföljer.
Motor beskrivs vara i bra skick och fungerar som den ska. Under motorhuven är det rent och snyggt.