1979 Honda Z50J

PeterCherie4ever
Norrtälje

Hondas absolut supercharmiga 50-kubikare, Powersports Z50J, även kallad "Monkey bike" eller "Honda Monkey" i folkmunn. Denna lilla japanska skapelse dök först upp på 60-talet och är idag en mycket uppskattad 50-kubikare med en stor skara fans världen över. Hondas Z-serie började säljas i Europa först 1964, efter att ha använts som nöjesfordon på nöjesparker i Japan.

  • Svensksåld Honda Z50J "Monkey bike"
  • Endast 4 brukare och 352km
  • Originalkvitto, instruktionsbok och garantibevis

Denna lilla svensksålda skapelse har kvar både original instruktionsbok samt originalkvittot från då den var ny. Totalt har 4 ägare haft hojen enligt registret och miltalet är endast 352 kilometer! Ett ypperligt litet exempel av något typiskt Japanskt!

Denna Honda Z50J kommer i ett fint bruksskick, med tanke på att sin ålder. Enligt nuvarande ägare är skicket orenoverat men bra. Gaffelbenen har packats om och däcken är bytt, i övrigt orörd. Det finns en liten buckla på tanken samt normalt bruksslitage på hojen. Dock rostfri och utan skador eller fel. Höger blinkersglas är sprucket. Kromet är i ett OK skick med tanke på ålder. Motor beskrivs vara i fint skick och växellåda och drivlina i bra skick. Bromsarna är även dem i bra skick.

Service utfördes för ca. 3 månader sedan och besiktning för två två månader sedan. Hojen är nu besiktningsbefriad för all framtid.

Ett perfekt litet exemplar av en så kallad "Monkey bike". Såld ny i Sverige med originaldokumentationen intakt.

Exteriör (62 bilder)

Mekanik (18 bilder)

Dokumentation (5 bilder)