2013 MERCEDES-BENZ SL 500

Oagu
Sköllersta

Mercedes-Benz SL 500 från 2013 med ca. 59627km på mätaren. Mätarställning kan garanteras. Importerad från Tyskland redan 2015 av S. Jönsson bil AB. Vid import hade bilen gått 25.000km. Första ägaren på svensk mark hade bilen fram till 2022.

  • Välutrustad 2013 SL 500 med knappa 59627km på mätaren
  • Eisenmann-system samt Kleemann programvara

Utrustad med överladdad 4.7-liters V8 på ca. 435hk/700nm kopplad till 7-stegs automatlåda och bakhjulsdrift. 0-100km/h avklaras på ca. 4.6 sekunder och toppfart uppges till 250km/h.

Välutrustad med bland annat multifunktionsratt, elstolar med minne, infotainmentsystem med navi, adaptiv farthållare, A/AC och PDC. Ett övrigt urval ur tillvalslistan är bland annat:

  • 235 - Active Parking Assist
  • 237 - Active Blind Spot Assist
  • 403 - Heating in head area
  • 487 - ABC Suspension (Active Body Control)
  • 513 - Road sign recognition system
  • 608 - Automatic high beam control (IHC)
  • 874 - Magic vision control
  • 881 - Remote boot lid closing
  • 915 - Fuel tank with increased capacity

Den generella skicket på karossenbeskrivs av nuvarande ägare vara mycket fint skick. Bilen är fri från bucklor, värre repor och dörruppslag. Mindre mängd stenskott finns självklart. Kaross har ej renoverats eller lackats om pga skador eller andra tråkiga händelser som kräver reparationer. Bilen är självklart rostfri. Glasrutor beskrivs vara i bra skick. Emblem, lister och lyktglas likaså. Fälgarna är helt fria från skador och mönsterdjup är uppmätt till ca. 7mm runtom.

Skicket på interiören beskrivs vara bra. Det finns inga skador eller tråkigt slitage från in- och urklivningar. Mindre märken finns på insteget på förarsidan, dock inget anmärkningsvärt eller iögonfallande illa. Instrumentpanel, skärm, knappar och reglage är allt i gott skick. Alla funktioner fungerar som tänkt i kupén.

Motorn beskrivs även den vara i bra skick. Mindre modifieringar är utförda, som tidigare nämnt, Eisenmann-system och programvara från Kleemann. Tidigare ägare har även installerat sportluftfilter som är tvättbart. Avgassystemet ger ett mycket trevligt ljud vid gaspådrag men är vid normal körning tyst. Originalsystem kan medfölja vid köp.

Senaste service utfördes på Mekonomen i Örebro 2023-10-05. Då byttes filter, olja och kupéfilter. Serviceboken finns elektroniskt sparad och sträcker sig tillbaka till importen 2013. Det är möjligt att de två första åren i Tyskland även finns stämplar från, men ej kontrollerat av nuvarande ägare. Senaste besiktning skedde 2023-09-08, självklart med godkänt resultat.

En välutrustad 2013 SL 500 i mycket fint skick. Perfekt sommarcab eller året-runtare då bilen har plåttak. Extra trevlig körupplevelse med lite mer ljudligt avgassystem!

Exteriör (63 bilder)

Interiör (48 bilder)

Mekanik (25 bilder)

Dokumentation (13 bilder)