2013 MERCEDES-BENZ SL 500
- Välutrustad 2013 SL 500 med knappa 59627km på mätaren
- Eisenmann-system samt Kleemann programvara
Utrustad med överladdad 4.7-liters V8 på ca. 435hk/700nm kopplad till 7-stegs automatlåda och bakhjulsdrift. 0-100km/h avklaras på ca. 4.6 sekunder och toppfart uppges till 250km/h.
- 235 - Active Parking Assist
- 237 - Active Blind Spot Assist
- 403 - Heating in head area
- 487 - ABC Suspension (Active Body Control)
- 513 - Road sign recognition system
- 608 - Automatic high beam control (IHC)
- 874 - Magic vision control
- 881 - Remote boot lid closing
- 915 - Fuel tank with increased capacity
Skicket på interiören beskrivs vara bra. Det finns inga skador eller tråkigt slitage från in- och urklivningar. Mindre märken finns på insteget på förarsidan, dock inget anmärkningsvärt eller iögonfallande illa. Instrumentpanel, skärm, knappar och reglage är allt i gott skick. Alla funktioner fungerar som tänkt i kupén.
Motorn beskrivs även den vara i bra skick. Mindre modifieringar är utförda, som tidigare nämnt, Eisenmann-system och programvara från Kleemann. Tidigare ägare har även installerat sportluftfilter som är tvättbart. Avgassystemet ger ett mycket trevligt ljud vid gaspådrag men är vid normal körning tyst. Originalsystem kan medfölja vid köp.