2000 Mercedes-Benz CL600

Snake
Visby

Tyskimporterat flaggskepp från Mercedes-Benz, CL600 från 2000 med ca. 138398km på mätaren. Bilen gick fyra år som direktionsvagn på Mercedesfabriken i Stuttgart fram till 2004 då den importerades till Sverige. 2008 tog företaget som ägs av första ägarens son över bilen pga bortgång. Nuvarande ägare köpte bilen 2013 och har kört den i knappt 10000km. Detta exemplar är fullsmetad med utrustning och hade ett nypris år 2000 på ca. 1.500.000kr. Bilen är idag i ett mycket fint skick och kommer med bland annat fullstämplad servicebok.

  1. Tyskt flaggskepp, Mercedes-Benz CL600 från år 2000
  2. Endast 3 brukare och knappa 140000km på mätaren
  3. Nyservad och redo att åkas med

Utrustad med 5.8-liters V12 på ca. 365hk/530nm kopplad till 5-stegsautomat och bakhjulsdrift. 0-100km/h avklaras på ca. 6 sekunder och toppfarten är spärrad till 250km/h.

Utrustad med bland annat All Keyless and Go-system, eltaklucka i glas, multicontour-säten med A/C i förar- och passagerarstolen samt pulserande massagefunktion, ljudssystem med 32 högtalare, navigationssystem med uppdaterad CD-skiva, inbyggd Nokia-telefon, åtta avståndssensorer samt regnsensorer.

Detta flaggskepp kommer i ett mycket fint skick och har tagits väl hand om genom åren. Brialliantsilver-lacken är i gott skick och med god lyster. Det finns en mindre mängd stenskott i fronten, på rutan och på backspeglar, dock inget som behöver åtgärdas eller ser illa ut. Fronten har sedvanligt slitage i form av märken och små skador i lacken på höger sida. Bakre kofångaren har små märken i lacken, troligtvis från in- och urpackning av t ex väskor. Reflexrampen i mitten på bakluckan har spruckit och ser ut att ha limmats. Glaset på vänster backspegel har spruckit. Bägge dörrar har slipats ner och lackats om pga. typisk rost i botten. Fälgarna är i mycket gott skick med mindre skrap på vänster framfälg. Nya Michelin-däck är monterade runt om. Bilen ger trots små anmärkningar ett mycket gott helhetsintryck.

Interiören är i ett mycket gott skick och det är tydligt att kvalité står högt i kurs på Mercedes toppmodeller. Stolarna har klarat sig mycket väl från sedvanligt slitage som uppkommer från in- och urklivningar. Ratt i mycket gott skick med endast mindre slitage på knappar. Övriga knappar och reglage i fint skick, även så instrumentpanelen. Trädetaljerna i kupén är i fint skick och har klarat sig väl genom åren. Innertak i mycket fint skick med endast en mindre fläck på högra b-stolen. Dörrsidor i fint skick, dock ett litet märke i skinnet på förardörren. Interiören upplevs mycket fin med endast små anmärkningar som uppkommit på 24 års tid.

Motor beskrivs vara i mycket bra skick. Växellåda och drivlina är utan missljud och anmärkningar och beskrivs vara i perfekt skick. Bromsar är utan anmärkning. Mekaniskt fungerar bilen felfritt.

Bilen har fått sig en storservice för närmre 60.000kr. Se bilder i albumet dokumentation för spec på vad som gjorts. Serviceboken är fullstämplad enligt tillverkarens intervaller. Senaste besiktning skedde i juni 2023.

Mercedes-Benz flaggskepp bland coupéer i ett mycket fint samlarskick. Bilen är mycket väl omhändertagen, med transparant ägarhistorik och komplett servicehistorik. Få exemplar av CL600 är så här välbevarade!

Exteriör (108 bilder)

Interiör (148 bilder)

Mekanik (52 bilder)

Dokumentation (16 bilder)